piątek, 9 sierpnia 2013

Kulturalny piątek # 3

Długo nie było wpisu z tego cyklu, więc dziś duża garść moich poleceń.
Jak zwykle najwięcej filmów dokumentalnych. Zapraszam do listy, opisów i oglądania :)

Filmy dokumentalne

Na początek dwa programy z BBC Knowledge.  Duża garść informacji, które mogą pomóc nam przejść przez życie w zdrowiu i dobrej formie.

Post i długie życie


Michael Moseley wyznacza sobie ambitny cel: chce żyć dłużej, czuć się młodziej i schudnąć. Przystępuje do realizacji swojego planu.

Film możecie obejrzeć np. tu:  KLIK 


Cała prawda o ćwiczeniach
Dziennikarz Michael Mosley opowiada o najnowszych odkryciach naukowych na temat ćwiczeń fizycznych oraz o tym, w jaki sposób ciało reagują na wysiłek. Wyjaśnia, że między genami a otoczeniem, w którym człowiek żyje, zachodzą skomplikowane relacje. Oznacza to, że ludzie różnie reagują na wysiłek. Tym samym czerpania korzyści z uprawiania sportu wymaga nie tylko samego praktykowania, ale również posiadania odpowiedniej wiedzy.

Film możecie obejrzeć np. tu:  KLIK i tu KLIK


Nawet na National Geografik, znajdzie się czasem coś ciekawego :)

Rusz Głową. Nie Wierz Własnym Oczom!


Neurobiolog Beau Lotto tłumaczy na czym polega zjawisko iluzji i w jaki sposób można łatwo oszukać ludzki wzrok i słuch Wykorzystuje do tego szereg eksperymentów, w których manipuluje światłem, kolorami i głębią obrazu.

Film możecie obejrzeć np. tu:  KLIK 


Z kategorii "Z tym światem jest coś nie tak..."

Katastrofa zbiornikowca "Exxon Valdez"


Krótko po północy, 24 marca 1989 roku gigantyczny tankowiec Exxon Valdez wpłynął na skały
u wybrzeży Alaski. Blisko 35 milionów galonów ropy dostało się do wód Zatoki Księcia Williama. Mroźna północ stała się areną totalnej zagłady.

Wieloryby, ryby, foki, wydry i ptaki nie miały szans na przeżycie w oleistej cieczy. Pochłonęła ona życie m.in. 5 000 wydr i ćwierci miliona ptaków. Wkrótce po nich znikły całe wioski i osady rybackie, a dziesiątki tysięcy ludzi musiało opuścić miejsca zamieszkiwane przez ich rodziny od pokoleń. Skutki katastrofy Exxona Valdeza odczuwane są do dziś, a okoliczna ludność, ratownicy, ekolodzy, rybacy nadal usiłują usunąć pozostałości po wycieku.

Przypadek tankowca Exxon Valdez to nie tylko historia o gigantycznej tragedii, ale również o rażących zaniedbaniach i arogancji odpowiedzialnych za nią. Wystarczy wspomnieć, że winny katastrofy koncern paliwowy Exxon Mobil przez dwie dekady starał się uniknąć odpowiedzialności nim Sąd Najwyższy USA nakazał mu wypłatę odszkodowań rzędu pięciu miliardów dolarów. Dokument "Katastrofa zbiornikowca Exxon Valdez" rekonstruuje zdarzenia sprzed 21 lat. Twórcy filmu przeprowadzili szereg rozmów, m.in. z członkami załogi statku, kanadyjskimi rybakami i aktywistami domagającymi się sprawiedliwości. Katastrofa Exxon Valdez pozostawała największym tego rodzaju wypadkiem w dziejach... aż do czasu niedawnego wycieku w Zatoce Meksykańskiej, blisko sześciokrotnie większego.*

*http://www.planeteplus.pl/dokument-katastrofa-zbiornikowca-exxon-valdez_33668

Film obejrzycie np. tu KLIK 

Rosja - miasto trujące

Dzierżyńsk - ćwierćmilionowe miasto, położone ok. 400 km na wschód od Moskwy. Do czasu upadku Związku Radzieckiego miasto znane było z ogromnego kombinatu chemicznego, gdzie w latach 1941-1965 produkowano na potrzeby Armii Czerwonej broń chemiczną, a w szczególności: iperyt, luizyt, cyjanowodór i fosgen. Mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy z tego, co produkowane jest w zakładach, ani tym bardziej ze skażenia wód gruntowych. Przez wiele lat nie wiązali częstych zachorowań i wysokiej umieralności działalnością zakładów, a władze robiły wszystko, żeby prawdę o Dzierżyńsku ukryć. Tymczasem w 2007 Blacksmith Institute uznał to miasto za najbardziej skażoną miejscowość na świecie. Wskaźnik śmiertelności 2,6 przekracza wskaźnik urodzeń, dzieci rodzą się martwe lub upośledzone, a średnia długość życia nie przekracza 42 lat. Mieszkańcy Dzierżyńska wydają się być jednak pogodzeni ze swoim losem. O tym jest ten film. *

* http://www.filmweb.pl/film/Rosja+-+miasto+truj%C4%85ce-2003-501653


Film obejrzycie np. tu KLIK 

Czarne słónce Hiroshimy


W sierpniu 1945 roku w Hiroszimę i Nagasaki uderzyły nuklearne gromy. Waszyngton wszelkimi sposobami starał się przekonać świat, iż zagłada japońskich miast była złem koniecznym.
"Wykorzystując broń atomową jako pierwsi przyjęliśmy standardy moralne właściwe barbarzyńcom ze średniowiecza" - powiedział admirał William D. Leahy, ale głos jego i jemu podobnych został skutecznie zagłuszony. 

"Czarne słońce Hirosimy" to dokument podejmujący się odkłamania pokutującego od dziesięcioleci mitu stworzonego na gruncie propagandy i przeinaczeń. Dzięki dostępowi do odtajnionych, niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych reżyser Kenichi Watanabe przedstawił w swym filmie szokującą prawdę o jednej z największych zbrodni, zbyt długo usprawiedliwianej przez realpolitik.*


* http://www.planeteplus.pl/dokument-czarne-slonce-hirosimy_38970

Film możecie obejrzeć np. tu:  KLIK 


Z kategorii ogólne nazwanej przeze mnie "wiedzieć więcej"

Tajemnice Piramid


Piramidy. Wielkie majestatyczne budowle, które od wieków fascynują ludzi na całym świecie. Na ich temat powstało dziesiątki teorii, od sensownych po kompletnie nieprawdopodobne. Twórca filmu przez sześć lat prowadził swoiste dochodzenie, podróżując od Chin do Peru, od Egiptu po Meksyk, poprzez najpiękniejsze i najbardziej tajemnicze miejsca, aby poznać prawdę, kryjącą się za wielkimi archeologicznymi znaleziskami. Swoje teorie weryfikował rozmawiając
z najwybitniejszymi
 światowymi naukowcami. Rezultaty są oszołamiające. Odkrycie tajemnicy piramid wstrząśnie współczesną nauką o historii i zrewolucjonizuje podstawy egiptologii. Ponad czasem
i przestrzenią, odczytujemy niezwykły przekaz dla ludzkości, przekaz najwyższej wagi...

Narratorem dokumentu jest znany brytyjski aktor Brian Cox, laureat Emmy 2001, nominowany do nagrody BAFTA i Złotego Globu.


Film możecie obejrzeć np. tu:  KLIK 

Wydaje mi się, że trochę sensacyjny sposób narracji, nie do końca służy odbiorowi tego filmu. 
Dla mnie większość informacji tam zawartych nie była niczym nowym, ale dobrze zebrana
i zaprezentowana. Ekscytujące :)

Szatan-historia lucyfera


Czy świat po raz pierwszy dowiedział się o diable z Biblii? Nie, wymyślili go Persowie już 3 500 lat temu. Dokument "Historia szatana" w fascynujący sposób pokazuje, jak nasza koncepcja Zła, symbolizowana przez diabła, zmieniała się na przestrzeni wieków, dostosowując się do potrzeb rządów, kościołów, demagogów i oportunistów na całym świecie.
Diabeł w ciągu tysiącleci "dorobił się" rogów, rozwidlonego ogona i niezliczonej liczby określeń. Od wieków odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki myślimy oraz w wielu aspektach światowej kultury. Jako Szatan, Belzebub czy Lucyfer, diabeł zawsze miał złą reputację. Twórcy dokumentu sugerują, że niezasłużenie. Krucjaty, inkwizycja, palenie czarownic, a nawet obecna wojna
z terroryzmem, wszystko jest powodowane wierzeniem, że od narodzin świata walczą ze sobą siły Zła
i Dobra. Film, będący biografią diabła, jest spojrzeniem z przymrużeniem oka na tę jedną z najbardziej wpływowych i mitycznych postaci. Twórcy pokazują zmieniającą się twarz szatana, od nauk Zaratustry do polityki George'a W. Busha.*


*http://www.planeteplus.pl/dokument-historia-szatana_28069

Czyli skąd się wzięła i jak ewoluowała idea "Księcia ciemności". Jeśli boicie się rogatego diabła, możecie się przekonać, że nie ma się czego bać :) Bardzo ciekawy dokument, oglądałam go już dwukrotnie :)

Film możecie obejrzeć np. tu: KLIK 

Trochę zbieżny, ale moim zdaniem o trochę gorszy dokument Narodziny diabła.

Film przedstawia prawdziwą historię pochodzenia postaci diabła, szatana bądź Lucyfera. Autorka prowadząca program zabiera nas do starożytnego Egiptu aby pokazać na przykładach jak kreowano wizerunek Szatana na przestrzeni tysięcy lat, którego zarówno wygląd jak i magiczne zdolności oraz sposób postrzegania samego demona ewoluował wraz z ewolucją myśli ludzkiej znajdując swój finał w Największym Zbiorze Legend czyli Biblii żydowsko-chrześcijańskiej a później również muzułmańskiej. Ciekawy, bogato ilustrowany pięknymi zdjęciami i opatrzony mądrymi wypowiedziami autorki film, który naprawdę warto obejrzeć aby znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z tematyką demoniczno-piekielną ale nie tylko. W końcu większość religii narodziła się na terenie starożytnego Egiptu.

Film możecie obejrzeć np. tu: KLIK 

Earth from Space


„Ziemia z kosmosu” zabiera widza na wspaniałą wyprawę, by odkryć niewidzialne siły i procesy, które regulują życie na naszej planecie i po raz pierwszy umożliwia zobaczenie ich w akcji!

Świetny dokument, tylko trzeba usiąść i obejrzeć na spokojnie i zachwycić się :)

Film możecie obejrzeć np. tu: KLIK

Z kategori "daje do myślenia"


Niedoskonały świat"Czy jesteś odpowiedzialny za rząd?", "czy czujesz, że posiadasz kontrolę nad własnym życiem?" - to tylko dwa z różnych pytań jakie reżyserka Shelly Silver zadawała ludziom spotkanym na nowojorskich ulicach. Jej dokument "Niedoskonały świat" jest pozbawioną dydaktyzmu, niekonwencjonalną rozprawką na temat nowoczesnego poczucia obywatelstwa.
Badacze w USA mówią, że Amerykanie są ogarnięci apatią, biernością i zniechęceniem. Shelly Silver postanowiła się przekonać, czy tak jest naprawdę. Wychodząc na ulice Nowego Jorku z kamerą, starała się dotrzeć do przedstawicieli różnych grup społecznych i poznać ich opinie na tematy polityczne, społeczne i egzystencjalne. Jej uwaga skupiła się przede wszystkim na swoistym starciu między obowiązkami jednostki a zbiorowości. Rezultat tego eksperymentu, przedstawiony w "Niedoskonałym świecie" może zaskoczyć niejednego.*

*http://www.planeteplus.pl/dokument-niedoskonaly-swiat_32667

Film możecie obejrzeć np. tu: KLIK 

Pułapki rozwoju

"Pułapki rozwoju" to filmowy esej, oparty na książce Ronalda Wrighta "Krótka historia postępu"
i wyprodukowany przez producentów "Korporacji". To kolejny, po "Inside Job" dokumentalny obraz, którego twórcy próbują - tym razem całościowo - spojrzeć na kondycję człowieka i pokazać wyzwania, jakie przed nim stoją, aby gatunek homo sapiens przetrwał. Dwaj kanadyjscy reżyserzy Mathieu Roy i Harold Crooks ostrzegają, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi. Dzieje się tak głównie z powodu niemożności odrzucenia paradygmatu rozwoju, czyli nieograniczonego niczym wykorzystania zasobów naszej planety. Odwołując się do historii cywilizacji, reżyserzy filmu w fascynujący sposób pokazują pułapki rozwoju, w które wpadały kolejne cywilizacje na Ziemi, a nasza - jak się okazuje - wcale nie jest wyjątkiem. Przytaczając mocne naukowe argumenty teoretyków i praktyków ekonomii, w tym Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Vaclava Smila, Daniela Povinelliego, Gary'ego Marcusa, czy Mariny Silvy, reżyserzy wzywają do zmiany orientacji myślenia, jednak bez wzbudzania histerii czy szukania wroga. 


"Pułapki rozwoju" przedstawiają świetnie zilustrowane diagnozy na temat współczesności, przekraczające problematykę aktualnego kryzysu ekonomicznego i klimatycznego. Dotyczą bowiem samego źródła sytuacji na świecie - naszego sposobu myślenia i fałszywej wiary w rozwój jako panaceum na całe zło. I choć idea rozwoju uległa w naszych czasach zaprzeczeniu, nadal pozostaje mocną bronią w rękach tych, którzy bez opamiętania gromadzą bogactwa, nie znajdując czasu na racjonalne myślenie. Film sugeruje co prawda możliwości wyjścia z błędnego koła destrukcyjnego działania człowieka, ale przezwyciężenie paradoksu rozwoju wydaje się bardzo trudnym zadaniem,
a czasu pozostało niewiele. 

Film był pokazywany w 2011 roku na MFF w Montrealu, Vancouver, Toronto i IDFA i na PLANETE+ DOC 2012. *


*http://www.planeteplus.pl/dokument-pulapki-rozwoju_40833


Film możecie obejrzeć np. tu:  KLIK


Filmy fabularne

W kategori HIT:

Koliber


Jason Statham ("Transporter", "Niezniszczalni" i Agata Buzek ("Rewers", "Zemsta")  w kipiącym akcją, dramatycznym filmie scenarzysty "Niewidocznych" i "Wschodnich obietnic". Joey Joenes to były żołnierz sił specjalnych, weteran wojny w Afganistanie. Kiedyś musiał uciekać przed sądem wojskowym i teraz ukrywa się na ulicach Londynu, żyjąc jako bezdomny i próbując zapomnieć o przeszłości. Jego współtowarzyszką niedoli jest Isabelle. Pewnej nocy Joey zostaje napadnięty i skatowany przez grupę agresywnych bandziorów. Uciekając, dostaje się przypadkowo do pewnego apartamentu. Mieszkanie jest opustoszałe. Joey leczy rany i… wykorzystuje okazję, aby zdobyć nową tożsamość. Znajduje pracę, powoli wychodzi na prostą. Pomaga mu siostra Cristina (Agata Buzek). Wkrótce Joey dowiaduje się, że z rzeki wyłowiono ciało Isabelle. Aby pomścić jej śmierć, były komandos znowu musi stać się perfekcyjną maszynką do zabijania.  

Jakoś szczególnie nie przepadam za tym aktorem, ale dobrze gra i pasuje do roli. Ciekawy  i nawet trchę poruszający film z polskim akcentem.

Film możecie obejrzeć np. tu: KLIK W kategorii KIT:

Olimp w ogniu


Agent Secret Service - Banning - popada w niełaskę prezydenta USA po tragicznym w skutkach wypadku. Zostaje odsunięty od służby bezpośrednio przy głowie państwa i oddelegowany do najmniej prestiżowych zajęć. Wszystko ulega zmianie, gdy Biały Dom zostaje zaatakowany przez terrorystów uzbrojonych w niesamowitą technologię, unieszkodliwiającą cały lokalny system obrony. Wszystkie próby odbicia budynku, przeprowadzone przez Pentagon, kończą się niepowodzeniem. Ostatnią szansą na uratowanie prezydenta jest Banning, który po latach służby zna Biały Dom jak własną kieszeń.

Film możecie obejrzeć np. tu: KLIK 

Czasem oglądam filmy z totalną rozpierduchą, inwazjami i katastrofami, nie jestem fanką, ale obejrzę
i potrafię docenić film w tej kategorii. To jednak jest mega gniot, nielogiczny, idiotycznie amerykańsko patetyczny...

Jeśli jesteście odporne/ni i chcesie się sami przekonać, polecam ;)

Aplikacje

Żadnych nowych aplikacji nie mam do polecenia, bo choć sporo pościągałam, to nie maiłam czasu ich nawet odpalić (nawet gazety z prenumerat leżą mi jeszcze zafoliowane).

Książki

W czasie w sumie 20 godzinnej podróży pociągiem, udało mi się w końcu przeczytać książkę Jonathana Carolla Śpiąc w płomieniu.

Spotkanie Walkera Easterlinga, byłego aktora, z piękną modelką Maris York sprawia, że jego życie staje się coraz dziwniejsze. Walker potrafi zobaczyć co się zdarzy w przyszłości, a jednocześnie czuje niezwykle silny pociąg do własnej przeszłości. W jego życiu odżywa nie rozwiązany konflikt z minionych lat, który teraz zagraża miłości do Maris. Przeplatające się poprzednie wcielenia Walkera dają całkowicie nową perspektywę widzenia świata.

To co mnie zaskoczyło, to pojawienie się postaci z innej książki (nie jestem pewna czy tylko z jednej). Jeśli lubicie twórczość Carolla, nie musze was zachęcać :) 


To na tyle :)
Jeśli udało Wam się obejrzeć coś wartego uwagii, dajcie znać :)Pozdrawiam ciepło i miłego piątku Wam życzę :)
Czella

7 komentarzy:

 1. Już widzę coś na wieczór z chłopakiem. Zobaczymy "Kolibra" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytalam Spiac w plomieniu, bardzo lubie Carrolla, zzaczytywalam sie nim w czasach liceum.
  I tez widze kilka dokumentow dla siebie, na pewno ten o szatanie i o cwiczeniach- dzieki za polecenie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś bardzo lubiłam twórczość Carrolla szczególnie Krainę Chichów, potem jego kolejne powieści stawły się coraz bardziej dziwne, pokręcone i takie .. wtórne :) Mimo to miał kilka na prawdę dobrych książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż taki ma styl :)
   Na przestrzeni lat raz na jakiś czas czas wracam do twórczości Carolla i robię to z przyjemnością. Przyznam, że nie znam wszystkich Jego książek (jeszcze), ale niektóre bardzo lubię. Zgodze się też, że poziom "dziwności" w niektórych jest większy niż w innych :)

   Usuń
 4. Pomysł z tzw. kulturalnym piątkiem bardzo fajny :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Cieszą mnie Twoje odwiedziny i będzie mi miło jeśli zostawisz komentarz :)
Na komentarze odpowiadam pod Twoim komentarzem.
Jeśli chcesz być na bieżąco z komentarzami do danego posta, zaznacz "powiadamiaj mnie".

Będę się cieszyć, kiedy dodasz mnie do obserwowanych :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...