piątek, 14 czerwca 2013

Kulturalny piątek

Pomyślałam, że wprowadzę coś w rodzaju cyklu kulturalnego, w którym będę się z Wami dzielić ciekawymi, wartymi uwagi pozycjami z zakresu szeroko rozumianej kultury.
Nie będą to wydarzenia z pierwszych stron działów Kultura, a raczej to, co sama widziałam i czym chciałabym się podzielić. Myślę, że będą to głównie filmy dokumentalne i fabularne, bo jest to forma najłatwiej przeze mnie przyswajalna w ciągu tygodnia pracy. Liczę na to, że pojawią się też książki, audiobooki czy aplikacje mobile. Wszystko co było miłe i przyjemne, zabawne, rozwojowe czy otwierające oczy. Taki mam plan :) 
Raczej nie będzie co tygodniowej aktualizacji, ale tak raz na dwa tygodnie możecie się spodziewać wpisów
z tego działu. Tyle słowem wstępu :)

Teraz z tzw. grubej rury. Cztery ważne dokumenty, które otwierają oczy, zmuszają do refleksji i mam nadzieję, w efekcie coś, choćby pomalutku, zmienią. Część z tych filmów możecie obejrzeć w telewizji, na kanale Planet plus lub odnalezić w sieci, na youtube czy konominiak kropka tv.

"Chleb nasz powszedni"
Film dokumentalny w reżyserii Nikolausa Geyrhaltera z 2005 roku. Film o powstawaniu produktów żywnościowych i ich drodze na sklepowe półki, ukazuje procesy przemysłowej produkcji żywności we współczesnym świecie. Pokazuje, w jaki sposób wykorzystuje się technologię w celu maksymalizacji wydajności i jaką drogę przebywają produkty spożywcze. Zrywanie owoców, karmienie i oprawianie zwierząt...Taśmowo, mechanicznie... W filmie nie pada żaden komentarz, a ascetyczna forma obrazu potęguje jego sugestywność. Materiał nakręcono w ponad 20 firmach w kilku europejskich krajach, m.in. w Polsce.

Zródło: Filmweb


"Ofiary mody"
"Wybierając odzież, klienci oczekują stylowości i jakości. Co tymczasem dostają w zamian? Jak się okazuje,
w powszechnie dostępnych ubraniach i butach bez trudu znaleźć można wysoce toksyczne substancje.
 Choć zabronione w Europie, trujące chemikalia używane są przy produkcji, konserwacji 
i dystrybucji wielu tekstyliów w krajach rozwijających się. Wśród miejscowych robotników krwawe żniwo zbierają pestycydy wykorzystywane w uprawie bawełny w Indiach, sztuczne barwniki z Chin
i Bangladeszu, czy związki chloru, którymi wypełnia się wysyłane na Zachód kontenery. Jako nabywcy dżinsów czy skórzanych butów możemy być wystawieni na działanie wyniszczającej chemii. Szacuje się, że tylko 1% odzieży wyprodukowany jest z w pełni naturalnych surowców. Co z resztą? Toksyczna odzież będzie wciąż chętnie kupowana z jednego powodu - jest tania. Tyle, że prawdziwą jej ceną może się okazać nasze zdrowie.
"*

Żródło: PlanetPlus

"Choroby na sprzedaż"
"Jak ktoś powiedział - koncerny farmaceutyczne dbają o to, byśmy umierali długo i szczęśliwie. Opinia wydaje się dość brutalna i sprzeczna z zadaniami stojącymi przed firmami produkującymi medykamenty. Czy rzeczywiście? Działalność firm farmaceutycznych jest bez wątpienia wielką misją wobec ludzkości.
"Choroby na sprzedaż" ujawniają sensacyjne fakty na temat praktyk biznesu farmakologicznego. Dokument jest wynikiem połączenia dziennikarskiego śledztwa oraz wywiadów z ekspertami: lekarzami, redaktorami pism medycznych, biegłymi sądowymi, specjalistami od marketingu, przedstawicielami organizacji pozarządowych i byłymi pracownikami koncernów farmaceutycznych. Zdaniem autorów dokumentu koncerny farmaceutyczne częściej niż leki sprzedają nam dziś choroby. Przy mniej lub bardziej aktywnym udziale ekspertów oraz służby zdrowia wpaja się nam potrzebę zażywania kolejnych medykamentów, mających kurować fikcyjne przypadłości. [...] Od ponad 30 lat sprzedaje leki na choroby, które wcześniej nie istniały. "*

Źródło: Filmweb

"Zasmakuj ubóstwa/Ciesz się biedą"
"Kulisy działań organizacji humanitarnych, w których interesie leży podtrzymywanie biedy w krajach Afryki. Młody dziennikarz z Holandii, Renzo Martens, zwrócił uwagę na sytuację panującą w Demokratycznej Republice Konga. Kraj ten od 1996 roku niszczony był przez wojnę domową, która pochłonęła około 3 milionów ofiar. Od kilku lat na terenie Konga stacjonują siły ONZ oraz organizacje humanitarne starające się zaprowadzić porządek i pokój. Martens dołączył do jednej z lokalnych społeczności i rejestrował powojenne życie mieszkańców. Jego obserwacje są wstrząsające. "*

"Bogactwem naturalnym danego państwa jest to, co przynosi mu dochody. Czy można zatem traktować biedę jako bogactwo naturalne Afryki? Wszak okazuje się, że bieda przynosi Afryce większe dochody niż wydobycie złota, diamentów i rud metali (jak pokazują statystyki). Te potoki pieniędzy jednak nie dochodzą do "szeregowych" Afrykańczyków. Ponad 90% pomocy humanitarnej zasila działalność samych organizacji niosących pomoc lub administrację państwową Konga (wąską elitę bogatych Afrykańczyków). UNICEF
i "Lekarze bez granic" to przykład organizacji, w których interesie (dosłownym) jest dbanie o to, aby Afryka nadal pozostała biedna. " Robert Surma Filmweb *

Źródło: PlanetPlus

Teraz coć zupełnie innego i lekkiego."Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom"
Film uprzyjemnił nam jeden z wieczorów i jak to Luby ujął "przyrócił wiarę w dobre kino" :) Świetna obsada i gra aktorska, piękne sceny i prowadzenie kamery. Można powiedzieć, że film jest dziwny, ale intryguje, bawi i zachwyca. Nie każdemu się spodoba, tym bardziej polecam :) 

Źródło: Filmweb


IconPopQuiz
Źródło: www.todayfreeapps.com

Aplikację polecała Karolina ze Stylizacje2 w filmiku "Kocha lubi inspiruje" KLIK.
Aplikacja jest zarówno na iPhona jak i iPada, a także na system Android, jest darmowa.
Gra polega na odgadywaniu znanych postaci pop kultury m.in. z muzyki, filmu, nauki, historii, sportu, telewizji. 
Przez kilka popołudni, po kilka minut grałam w ten Quiz i dobrze się bawiłam. Ikony są ładne, niektóre bardzo pomysłowe i niektóre nie takie proste do odgadnięcia. Na szczęście z pomocą przychodzą podpowiedzi, które możemy mieć za wymainę punktów lub obejrzenie reklamy. Niestety wiele postaci, ze względu na inny kontekst kulturowy, jest trudnych do odgadnięcia lub wręcz nieznanych. 
Gra wymaga angielskiej pisowni, czasem wybacza literówki, można wisywać tylko nazwisko, ale czasem wyjątkowo czepia się pisowni i konieczna jest konkretna pisownia. Mimo to fajna zabawa :)

Dla Apple KLIK
Dla Android KLIK 


Blog z założenia nie miał być wyłącznie urodowy, ale jestem ciekawa czy podoba Wam się też taki rodzaj wpisów.


Pozdrawiam ciepło :)
Czella

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszą mnie Twoje odwiedziny i będzie mi miło jeśli zostawisz komentarz :)
Na komentarze odpowiadam pod Twoim komentarzem.
Jeśli chcesz być na bieżąco z komentarzami do danego posta, zaznacz "powiadamiaj mnie".

Będę się cieszyć, kiedy dodasz mnie do obserwowanych :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...