piątek, 28 czerwca 2013

Kulturalny piątek #2

Dziś piątek i kolejny wpis z serii "Kulturalnej". Wpis o mały włos ukazałby się wczoraj, bo czas tak szybko mi leci, że dni mi się już plączą.
Przez ostatnie 2 tygodnie obejrzałam około 10 dokumentów i chyba tylko 2-3 filmy fabularne, wybrałam kilka, moim zdaniem, najwartościowszych.

Filmy dokumentalne

"The Living Matrix"


Na pierwszy ogień tematyka, która jest dla mnie szczególnie bliska. Film dotyczy ogólnie natury
wszechświata, energii z jakiej się składamy i jak możemy na nią wpływać, o naszych, ludzkich 
możliwościach.
Co ciekawe film ten można było obejrzeć na kanale tvn24. Pozytywne zaskoczenie :) Cieszę się, bo jest szansa, że więcej osób pozna moc swojego umysłu i jego wpływ na codzienne życie i zdrowie.
W internecie dostępny jest film z lektorem i krótkim komentarzem poprzedzającym film.
W filmie wypowiada się szereg naukowców, w tym Bruce Lipton, którego bardzo cenię i polecam zapoznanie się z jego książką "Nowa biologia" lub wykładami.
Film znajdziecie pod tytułami "The Living Matrix - Nauka Uzdrawiania" lub  "The Living Matrix - Żyjąca matryca".
http://www.filmweb.pl/film/Living+Matrix,+The-2009-545590

"Sztuczna macica, łono niczyje."Sztuczne łożysko, syntetyczny płyn owodniowy... Najnowsze osiągnięcia medycyny pozwalają na stworzenie sztucznej macicy, a wraz z nią umożliwiają rozwój ludzkiego płodu poza ciałem kobiety. Niniejszy film to popularnonaukowe dochodzenie w sprawie "maszyny do produkcji życia", która przestała być już wynalazkiem rodem z literatury science-fiction. [...] 
Medycyna już teraz umożliwia rozpoczęcie i zakończenie ciąży poza ciałem kobiety. Dzieci przychodzą na świat w 22 tygodniu, podczas gdy donoszona ciąża trwa 40 tygodni. Urodzone w 22-23 tygodniu od poczęcia dziecko może przeżyć w inkubatorze, co oznacza, że czas wewnątrzmaciczny ulega wyraźnemu skróceniu. Sztuczna macica pomogłaby zapełnić lukę między piątym dniem po zapłodnieniu a 24 tygodniem ciąży - progiem przeżywalności płodu. 
Dlaczego ludzie starają się przenieść ciążę "na zewnątrz"? Jakie i dla kogo płyną korzyści? Jakie konsekwencje tego eksperymentu poniosą dzieci? Na te pytania odpowiada dokument "Sztuczna macica. Łono niczyje".*
*http://www.planeteplus.pl/dokument-sztuczna-macica-lono-niczyje_38617


Ze względu na zmiany prawne, temat śmieci i ich segregacji, jest szczególnie aktualny w ostatnich dniach, warto spojrzeć na to z innej perspektywy.

"Marzenia pośród śmieci"
"W Kairze – mieście molochu, żyje 60-tysięczna społeczność Zabbaleenów, chrześcijan obrządku koptyjskiego. Ich społeczna pozycja przywodzi na myśl kastę trędowatych w Indiach – jedyna praca, jakiej mogą się podjąć, to zbieranie i sortowanie setek ton śmieci wytwarzanych codziennie przez tę gigantyczną metropolię. Kair aż do późnych lat 80. nie miał swoich służb oczyszczania miasta,
a Zabbaleenowie byli w stanie przetworzyć 80% odpadków (dla porównania: Londyn przetwarza ich tylko 3%). Działając prymitywnymi metodami, nadal są o wiele skuteczniejsi niż zachodnie firmy recyclingowe."*
*http://stopklatka.pl/-/17934598,marzenia-posrod-smieci?movieDetailsCmd=cmdDescriptions

"Mea Maxima Culpa: Milczenie Kościoła"
"Szokujący dokument o mrocznych sprawach przedstawicieli katolickiego kleru. Film przedstawia historie czterech niesłyszących mężczyzn, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księdza.
Punktem wyjścia dla twórców filmu jest historia czwórki niesłyszących mężczyzn, którzy jako pierwsi w USA postanowili przerwać zmowę milczenia i ujawnili publicznie nazwisko katolickiego księdza, który ich molestował. Ekipa podróżuje po Milwaukee i Wisconsin. Dociera też do Irlandii i tamtejszych klasztorów, a także do Watykanu i najwyższych władz kościelnych. Dzięki temu udaje jej się przeprowadzić własne śledztwo w sprawie molestowania przez księży ponad 200 głuchych dzieci
w szkołach, które były pod opieką Kościoła katolickiego."*
*http://www.hbo.pl/movie/mea-maxima-culpa-milczenie-kosciola_562415
Filmy fabularne

"Django."W końcu obejrzałam :) Spodziewam się chyba czegoś innego, choć trudno mi powiedzieć czego :) Film ma przedstawiać problem niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych w konwencji spaghetti westernuObraz ma niewątpliwie wszelkie cechy filmu Tarantino, ale oprócz tego historia (miłosna!) tam przedstawiona, pokazuje brutalną prawdę i niestety coś, co jedni nazwą ludzką naturą, ja bym bardziej była skłonna nazwać wynaturzeniem. Świetna obsada, gra aktorska, dużo specyficznego humoru. Film zdecydowanie wart obejrzenia. http://www.filmweb.pl/film/Django-2012-620541http://www.filmweb.pl/film/Pi%C4%99kne+istoty-2013-566390
Obejrzałam też "Piękne istoty", które moim zdaniem zyskują dzięki części obsady. Jeremy Irons, Emma Thommson oraz Emmy Rossum, pomagają, ale nawet oni nie byli w stanie filmu uratować. Na szczęście kilka absurdalnych i śmiesznych dialogów, osłodziły stracony czas :) Nie każdy się ze mną zgodzi, wielu osobą się spodoba  (miałam nadzieję, że będę w tej grupie), dlatego  jeśli chcecie wyrobić sobie własne zdanie na temat tego filmu, polecam obejrzeć :)

Aplikacja na iPada.

Real racingLuby długo narzekał, że nie mamy w co wspólnie grać i coś co jakiś czas proponował, ale nic co by mnie interesowało. Aż trafiliśmy na wyścigi, coś co uwielbiałam będąc dzieckiem :)


W grę wsiąknęłam, ścigam się, spycham z drogi, kupuję i upgraduje samochody. I zdaje się, że obecnie gram więcej od Lubego, który może się przekonać teraz jak to jest ;)
Fajna sprawa, dziewczyny polecam! :)
Aplikacja jest darmowa ale można, jak się chce, wydawać w niej "rzeczywiste" pieniądze. 
Aplikaca dostępna jest na zarówno na system iOS oraz android, na iPhona, iPada, ale z tego  co czytałam brak synchronizacji między urządzeniami, czyli zaczętej gry na telefonie nie dokończymy na tablecie.
Aplikaję na iPada można pobrać TUAplikaję na androida można pobrać TU

Paper Coś cudownego i równocześnie mocno nadszarpującego moje nerwy. 


Aplikacja jest wirtualnym notatnikiem.

Obejrzyjcie filmik TU, niestety z Vimeo nie potrafiłam go zaimportować.

Niestety nie wszystko działa tak łatwo jak na filmie promocyjnym, a przeglądając prace stworzone dzięki tej aplikacji, zastanawiam się, jak to do diaska możliwe?!?Malowanie, szkicowanie, rysowanie, projekty czy inne bazgroły. Papier wszystko przyjmie ;)Do bardziej precyzyjnej pracy na pewno przyda się piórko i to jakieś lepsze. Operowałam piórkiem dołączonym gratis do etui i choć jest całkiem przyjemne, zdecydowanie brak mu precyzyjności.


Aplikacja jest jedynie na iPada, jest darmowa i dostajemy w niej jedno z narzędzi, dodatkowe należy dokupić. Bez blendera kolorów, jest to koszt 20 kilku złotych. Niby dużo jak za aplikację, ale taniej
i czyściej niż bloki rysunkowe i przybory do malowania. 
Fajna, przydatna rzecz, dla Was czy dla dzieci.
Prace obejrzycie TUAplikacje pobierzecie TUWięcej poczytacie TU i TU


Jeśli coś Wam przypadło do gustu, poruszyło lub możecie coś "ukulturniającego" polecić, piszcie! :)

Pozdrawiam szczególnie ciepło w ten deszczowy dzień :)Czella

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszą mnie Twoje odwiedziny i będzie mi miło jeśli zostawisz komentarz :)
Na komentarze odpowiadam pod Twoim komentarzem.
Jeśli chcesz być na bieżąco z komentarzami do danego posta, zaznacz "powiadamiaj mnie".

Będę się cieszyć, kiedy dodasz mnie do obserwowanych :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...